Emocje w procesie sukcesji – Biologika sukcesji cz.12.

*WAŻNE*
Jeżeli jesteś nowym subskrybentem naszej strony, sugerujemy aby Twoja podróż edukacyjna z SUKCESJĄ wystartowała od pierwszej publikacji. KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do pierwszego artykułu.

 

Możesz również przesłuchać cały artykuł poniżej lub kliknij pobierz plik audio (czas słuchania 11:53), aby zapisać sobie to audio.

 

Emocje w procesie sukcesji 

 

Wkraczając w sferę intymną

Wiele jest w życiu sytuacji, kiedy emocje walczą z logiką. Walka tak naprawdę toczy się pomiędzy EGO, a rozsądkiem, który w tej batalii często jest na przegranej pozycji. Istnieją trzy poziomy EGO, lecz dzisiaj nie o tym.

Powiedzmy więcej – ostre starcie logiki i emocji dotyczy najważniejszych życiowych sytuacji. Wiedzieć o tym powinien prawie każdy mąż i żona, jak wiele energii kosztuje zdanie: „Tak, masz rację – to ja się myliłam/myliłem”. Dowód? Spróbuj teraz przypomnieć sobie taką sytuację. Ale nie dla świętego spokoju, tylko tak z serca, po ludzku! Otóż oddanie komuś racji na poziomie rozmytego EGO jest równoważne prawie ze śmiercią! Ludzie „ZA RACJĘ” są skłonni wiele stracić. Jeżeli do tego dodamy dumę, to wybuchowy koktajl jest prawie gotowy. 

Mówi się, że „duma i głupota na jednym drzewie rosną”. I teraz, jeżeli stawką jest przedsiębiorstwo – czyli na szali oprócz racji, EGO, dumy i często głupoty, znajdują się pieniądze – to temat potrzebuje mądrości z wyższej półki. O takiej mądrości można przeczytać w niezwykłej książce o nieco zwodnym tytule: „Rewolucja miłości zaczyna się od Ciebie” autorstwa Matt Kahna. Niezwykle wysoko kalibrowane w prawdzie intencje autora, który jest mówcą inspiracyjnym, godne są rekomendacji. 

I ważne tutaj słowo „inspiracja” ma zasadnicze znaczenie, ponieważ wiele tematów w procesach sukcesyjnych jest wynikiem desperacji, a nie właśnie inspiracji

Autor książki w ultrawnikliwy sposób opisuje cztery rodzaje przegrzania systemu nerwowego, czyli emocjonalnego, tj.: 

  1. Mam rację. 
  2. Jestem ofiarą. 
  3. Mam prawo. 
  4. Jestem w potrzebie. 

Dzięki zrozumieniu tego można dotrzeć do ośrodka, który, jak się na końcu okazuje, jest epicentrum WARTOŚCI. To stamtąd ostatecznie odbędzie się transfer, mający na celu kontynuację firmy na równi ze związkiem, rodziną i zdrowiem. To miejsce to serce! 

Jak bardzo jesteś teraz zaskoczony tym nie sukcesyjno-finansowo-prawniczym „bełkotem”? 

Coraz częściej, właściwie z dnia na dzień, obserwuję, jak niezwykle ważne jest dotarcie do ośrodka zarządzania emocjami tak Nestorów, jak i Sukcesorów. Piękne w tej pracy jest to, że często megatwardziele, tuzy biznesu, na koniec procesu, już po wręczeniu KONSTYTUCJI RODZINNEJ, mówią podczas uroczystej gali, iż największym wyzwaniem było właśnie dotarcie do serc i w kolejności umysłów Sukcesorów. 

Jeden z przedsiębiorców, po zakończeniu pracy powiedział mi, że to, o czym myślał i do czego przygotowywał się przez 30 lat, rozwinęliśmy i wyartykułowaliśmy w 5 minut. Czy to cud? Nie. Chyba, że skrót nieco obniżymy dosłownie i w przenośni do zdania: „Nestorze! CUD czytane jako: Czas Unieść Dupę!”. 

I nie tylko w tym przypadku pierwsze zazwyczaj pojawiają się emocje wypierające logiczne myślenie. Emocje towarzyszą nam, kiedy człowiek uświadamia sobie, że czegoś nie wie, nie rozumie albo o czymś nie myślał, a pomyśleć powinien. Emocje mogą pojawić się np. podczas rozmowy z doradcą sukcesyjnym. 

Częstą reakcją na początku rozmowy może być pytanie typu: „Po co Pan pyta o takie szczegółowe rzeczy? Dlaczego chce Pan to wiedzieć? Pan próbuje ingerować w sprawy bardzo osobiste, a może nawet w sferę intymną”. Pokrzyczeliśmy? Lepiej już? Taka reakcja to tylko dowód na to, że nasz Nestor albo przedsiębiorca, myślący o SUKCESJI zwyczajnie się boi. 

Z poziomu emocji takich jak: żal, wina, wstyd, apatia, złość i duma w parze z głupotą, nie da się trwale zbudować żadnych trwałych relacji. Tym bardziej budowli, którą jest przedsiębiorstwo, mające być przekazane następnym pokoleniom. Z takiego poziomu nie da się zbudować również solidnego małżeństwa ani związku. Dopiero wejście na poziom odwagi, ochoty i rozsądku może być przyczynkiem do skutecznego transferu wiedzy, władzy i własności, zamiast stosowania wymówek, wytrychów i wykrętów. To również 3W. 

Jeżeli temat jest „DUŻY”, to strach jest naturalnym towarzyszem i jest to jak najbardziej właściwe. Ta emocja generuje ostrożność, a to cenna korzyść. Przecież Nestor nagle uświadamia sobie, że nigdy o tym wszystkim nie myślał. A tu nagle taki zmasowany atak, jego głowę bombardują setki pytań, których dotychczas wolał do siebie nie dopuszczać. Tutaj właśnie megalomania, mitomania i cezaromania nabierają właściwego kontekstu i  proporcji, ponieważ często zdarza się, że firma aż tak solidnych fundamentów i podwalin nie posiada. 

Zweryfikowała to ostatnio pandemia strachu 2020. Przecież Nestor się wcześniej nie zastanawiał, co będzie z dziećmi z jego dwóch związków małżeńskich? Co się wydarzy, kiedy niespodziewanie przez miesiąc nie będzie mógł pracować? Co się stanie z jego młodą partnerką, która nagle zostanie „goła i wesoła”? Co dalej z jego firmą-żywicielką rodziny, kiedy nikt nie będzie mógł odblokować dostępu do jego telefonu, w którym znajdują się kontakty do wszystkich najważniejszych kontrahentów? Trochę za dużo na raz tych wątpliwości i trudnych pytań, które mogą wywołać nagłą panikę u człowieka, który przecież nie zwykł dotychczas zbyt często opuszczać swojej strefy komfortu. Takie pytania mogą niepotrzebnie podnieść ciśnienie, a na pewno wpędzić w choćby chwilową konsternację, wynikającą z braku odpowiedzi na wszystko to, co właśnie wybrzmiało. 

Dodam jeszcze, na niezupełny koniec dzisiejszego postu, że chętnych do wiekopomnego doradztwa jest wielu. Z doświadczenia, szanowny Czytelniku lub Słuchaczu, wiesz dokładnie, kto jest najgorliwszym doradcą i to często „tym wszechstronnym”. Działają oni w najlepszej wierze, jednak problem dotyczy poziomu świadomości, z którego działają. Ten poziom to często: strach, zazdrość, wina, żal lub w najlepszym wypadku pożądanie definiowane jako chciwość. Wiedzą oni, jak wybudować most, jak uprawić zboże, jak kupić i sprzedać biznes, wiedzą jak krowy hodować, zamki remontować, krawaty wiążą i zajmują się ciążą. Nieco przerysowałem sylwetkę „wszechstronnego, polskiego doradcy”, wszak to nasza narodowa domena.

Dlatego uważam, że psycholog biznesu lub zmotywowany prowizją agent ubezpieczeniowy nie będzie dobrym kandydatem do projektu sukcesyjnego. Agent sprzedaje polisy, a nie zajmuje się sukcesją. Prawnik i notariusz, choć bez nich trudno jest mi wyobrazić sobie skuteczność instrukcji, nie będzie właściwym „ciałem” doradczym na równi z głównym księgowym. Tutaj oprócz „ciała” powinien zaistnieć profesjonalny INSPIRIT, czyli ożywcza działalność na najwyższym poziomie skuteczności i trwałości transferu „WWW”, symetrycznie do spokoju w związku, rodzinie i właśnie firmie.

Doradca sukcesyjny to multidyscyplinarny moderator procesu. Doradca powinien pomóc Klientowi dojść do gotowości zmierzenia się z prawdą o sobie samym. Skonstatowanie WARTOŚCI, które są właśnie pochodną wiedzy, władzy i własności, pozwala doprowadzić dwa lub trzy pokolenia do momentu, kiedy mogą ze zdrową dumą w głosie oznajmić światu: „TAK, już jesteśmy firmą NA POKOLENIA!”.

 

Dlaczego piszę o sukcesji?

Jest to część szeroko zakrojonego projektu społecznego pod nazwą Sukcesje.PL

Jeśli artykuł Ci się spodobał, proszę UDOSTĘPNIJ. Zapraszam do SUBSKRYBCJI  na stronie www.sukcesje.pl

Dzięki temu otrzymasz cykl  artykułów na temat sukcesji w Polsce. Może skorzystasz z naszej usługi jako przedsiębiorca? A może zainteresuje Cię praca w tej nowej dziedzinie? Jeśli tak, to gwarantuję, że morze i ocean nowego zawodu otworzą przed Tobą ogromne możliwości.

Print Friendly, PDF & Email

Dane kontaktowe

Karowa Office Sukcesje.pl
al. T. Rejtana 20/IIIP.
35-315 Rzeszów

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Subskrypcja

Zasubskrybuj stronę Sukcesja.pl, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, informacjami o zbliżających się webinarach, wydarzeniach i wiele więcej! Wpisz swój email poniżej.