Samiec ALFA Business? – Biologika sukcesji cz.3.

*WAŻNE*
Jeżeli jesteś nowym subskrybentem naszej strony, sugerujemy aby Twoja podróż edukacyjna z SUKCESJĄ wystartowała od pierwszej publikacji. KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do pierwszego artykułu.

Możesz również przesłuchać cały artykuł poniżej lub kliknij pobierz plik audio  (czas słuchania 13:00), aby zapisać sobie to audio.

 

Samiec ALFA Business?

Prawdziwy i zdrowy samiec Alfa nigdy nie oddaje władzy. W naturze wydaje się to być (bio)logiczne i oczywiste. Stawką jest życie, a dokładniej zdolność prokreacyjna, czyli sukcesyjna. Samiec (Nestor lub Nestorka) opiekuje się stadem, zabezpiecza pożywienie, uczy potomstwo i przede wszystkim rządzi. Podejmuje ryzyko gdzie i kiedy ma następować polowanie. To on musi zabezpieczyć byt klanu.

Przychodzą mi teraz na myśl słowa tekstu jednego z utworów znanego polskiego zespołu rockowego: „trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym”. Tymczasem „Nobody’s PERFECT”. W naturze dzieje się tak, że przywódca stada ma dwie możliwości. Może albo zginąć, tocząc ostatnią walkę, albo w ciszy odejść na zawsze, zostawiając stado silniejszemu następcy. Zwierzęta, tylko w sobie znanym języku, przekazują informacje, komu je zostawią, kiedy i na jakich zasadach to się stanie. Doświadczenie setek tysięcy lat pokazuje, że jest to skuteczne. A teraz przejdźmy do homo sapiens. Szczyt piramidy. Czy aby na pewno?

Opisałem wcześniej wykładnię relacji ojciec-matka-syn-córka-wnuki itd. Można zaryzykować stwierdzeniem, że początek procesu sukcesyjnego następuje z chwilą narodzin pierwszego potomka, a później kolejnych. Tak dokładnie! Już z chwilą narodzin! A w Polsce, z braku „sukcesyjnego laku”, zaczyna się myśleć o tym dopiero w chwili śmierci. Ewentualnie po wizycie u lekarza, który podaje jej przybliżoną datę. Jak w tym dowcipie: „I jak, panie doktorze, ile mi zostało?”. „Proszę się nie martwić, ale na Pana miejscu zacząłbym robić porządek w papierach😊”. To tak, jakby dopiero w momencie pożaru swojego domu lub, co gorsza, firmy, zastanawiać się, co robić. Biec do agenta ubezpieczyć nieruchomość, czy do sklepu po gaśnicę? Zamiast działać, zastanawiać się, co zrobić, bo wcześniej nie przemyślało się żadnej opcji. 

Dlaczego chwila narodzin pierwszego Interesariusza jest tak istotna? Należy tutaj stwierdzić, iż Interesariusze są obecni jeszcze przed narodzinami. Są to tzw. wstępni, czyli rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie. To może powodować rozwodnienie składników majątkowych, chaos decyzyjny i brak możliwości kontynuacji przedsiębiorstwa. Zabezpieczeniem w tym przypadku może być między innymi, choć wcale nie jest to jeszcze gwarancja, odpowiedni testament. Dzięki temu przedmioty podlegające dziedziczeniu, takie jak składniki majątkowe lub biznesowe, trafią do właściwych osób we właściwym momencie. I dzisiaj, już z perspektywy czasu, myślę, że właściwy moment decyduje jako pierwszy. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że w scenariuszach nagłych sukcesji, czyli w przypadku choroby, wypadku lub śmierci, transfer majątkowy, co do zasady, następuje w czasie rzeczywistym. Oczywiście procesy sądowe mogą trwać wiele, wiele lat. Często wtedy o firmie nikt już nie pamięta. Tutaj nie ma ani możliwości kształcenia drugiego pokolenia, ani czasu na transfer władzy. Na co zwracam szczególną uwagę? W scenariuszu nagłym WCALE NIE MUSI CHODZIĆ O TWOJĄ chorobę, wypadek lub śmierć. Symetryczne komplikacje generuje śmierć współmałżonka lub partnera, z którym posiadasz dzieci. Dotyczy to również tych samych wydarzeń w obrębie rodziny Twojego wspólnika. Możesz prawie ze stuprocentową pewnością założyć, że oni również nie uregulowali tych kwestii dla scenariuszy nagłych. A to jest przecież najszybsze i najprostsze do zrobienia. O tym mowa będzie w kolejnych artykułach. 

Już w tym momencie, aż się prosi, żeby podać definicję skutecznej i trwałej sukcesji. To jednak zbyt poważna sprawa. Na tę chwilę pokuszę się o napisanie, czym z pewnością ona NIE JEST! Otóż:

 1. Sukcesją nie jest spisanie testamentu. 
 2. Sukcesją nie jest przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego.
 3. Sukcesją nie jest zapis w umowie spółki o kierunkowym zbyciu udziałów.
 4. Sukcesją nie jest pełnomocnictwo lub dyspozycja bankowa.
 5. Sukcesją nie jest kupno polisy na życie.
 6. Sukcesją nie jest rozdzielność majątkowa małżeńska.
 7. Sukcesją nie jest umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia.
 8. Sukcesją nie jest uczestnictwo w szkoleniu na temat sukcesji i zamiar „zrobienia czegoś tam, kiedyś tam”.
 9. Sukcesją nie jest również KONSTYTUCJA SUKCESYJNA!
 10. Sukcesją nie jest wiara w to, że : „Nasza rodzina jest zgodna i jakoś się dogada”.
 11. Sukcesją nie jest to, że: „Mamy prawnika i on wszystko wie”. Uwierz mi – nie wie. I lepiej, żeby nie wiedział.

I tutaj niepolityczna przestroga na przyszłość. Otóż, jakkolwiek to teraz zabrzmi, to w długoterminowym interesie Twojego prawnika może być, abyś nie miał nic poukładane z powyższych tematów. Gdybyś miał i rzeczywiście nastąpiłoby zdarzenie sukcesyjne, okazałoby się, że on nie ma co robić i … sam dokończ to zdanie. Oczywiście bez udziału porządnego radcy prawnego, który sam ma poukładane te tematy (czyt. jest wiarygodny), nie jest możliwe wdrożenie instrukcji sukcesyjnych. Pozostaje pytanie: „Czy pojedynczy radca prawny lub spółka „ich dwóch”, potrafi wykreować i skutecznie wdrożyć walor sukcesyjny?”. A co jeśli jeden złamie nogę, a drugi się „zgubi”? Tutaj zwracam uwagę:  pan mecenas od rozwodu i podziału miedzy rolnej oraz sukcesji w jednym może być większym ryzykiem dla procesu niż Adam Słodowy, robiący budkę dla ptaków zaginionych gatunków. Tutaj adnotacja dla młodych i nieco młodszych czytelników: Adam Słodowy to ikona dzieciństwa urodzonych w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Pan majsterkowicz (zrób to sam), co wszystko potrafił zrobić z niczego, prawie za darmo i miał program w TV. To trochę jak wiara w to, iż na skład złomu przyjdzie wielka trąba powietrzna i sama z  tego złomu, stworzy samolot pasażerski. W dodatku gotowy do startu i lotu, z kapitanem na pokładzie. Żeby wybrzmiało (nie ma to jak dobra przenośnia): Często pracując z klientami sukcesyjnymi mam wrażenie, że wrzucają do filiżanki sypki cukier, mieszają i chcą, aby wyszły z tego kostki. Z sukcesją w wersji „na Adama” może się nie sprawdzić. Szanujemy pracę prawników, ponieważ bez nich nie ma realnej możliwości zrealizowania woli Nestorów. 

Zanim przejdziemy do tematu „do kogo można się zwrócić w temacie sukcesyjnym”, odpowiedzmy na pytanie: „Dlaczego Nestorzy w Polsce nie chcą oddawać władzy we właściwym momencie?”. Wywiadu do książki pt.: „Zanim osiągniesz sukces” oraz do „Poradnika sukcesyjnego” udzielił mi jeden z najbogatszych Polaków. Według niego najbardziej adekwatny wiek do tego, aby przekazać władzę (nadal pełniąc funkcje moderacyjne i nadzorcze) to 57. rok życia. Tak jak wspomniałem w poprzednich artykułach, Nestorzy w Polsce występują w roli „dawcy” po raz pierwszy. Nic dziwnego, że boją się, że ich dzieci, które często sami oduczyli dyscypliny i ETOSU pracy, nie poradzą sobie i zniweczą dzieło ich życia. Może między innymi dlatego mamy w naszym kraju ponad 200 000 firm prowadzonych przez emerytów i rencistów. Do tego liczba około 12 000 firm znika każdego roku bezpowrotnie z powodu śmierci przedsiębiorcy. No dobrze, korekta. 2% z tej liczby ustanowiło za życia Zarządcę Sukcesyjnego w CEiDG, czyli Prokurę Mortis Causa. Te firmy (240 podmiotów w kraju) może przetrwają, dając pracę ludziom w swoich miastach i miasteczkach. Wyobraź sobie, jaka to jest liczba w porównaniu do 200 „ofiar systemu” pandemii strachu 2020 roku! 

Na zakończenie: gwóźdź na temat transferu WŁADZY. Otóż transfer władzy w odpowiednim momencie musi być poprzedzony długotrwałym procesem adaptacyjnym. Adaptacyjnym do czego? Adaptacyjnym do rozstania się z własną próżnością, iluzją niezastępowalności i nazbyt wyolbrzymionym EGO, megalomanią, pracoholizmem, mitomanią lub cezaromanią. Właśnie dlatego samcom Alfa tak trudno jest zmierzyć się z prawdą o sobie. Starają się uciekać w sporty ekstremalne, emocjonalną izolację lub mentalną narkomanię od wszelkich katabolicznych używek  i nawyków. Nawet u wielkich tuzów biznesu może być to związane z brakiem poczucia własnej wartości, czyli brakiem wzoru obecnego OJCA.

W każdym mieście, najczęściej na ulicy Cmentarnej, znajdują się rzesze ludzi niezastąpionych. Jak wielkiej dojrzałości potrzebuje Nestor, aby wychować następców i powierzyć im dzieło swojego życia? Oby działo się to w scenariuszu organicznym, gdzie Nestor żyje spokojnie w moderacyjnej strefie Senior. Zapytano kiedyś Jack Welcha, jak doprowadził do rozkwitu General Electric, wznosząc przedsiębiorstwo do kanonu GLOBAL SUCCESS? Odpowiedział (cytat z książki „Winning znaczy zwyciężać”): Powierzyłem ludziom ważne zadania i się nie wpier…łem”. Cóż za jakość! Cóż za dojrzałość! Cóż za SUKCESJA!

O tym, dlaczego adrenalina i kortyzol powodują często konieczność „dożywocia” władzy polskich Nestorów już w następnym odcinku.

Dlaczego piszę o sukcesji?

Jest to część szeroko zakrojonego projektu społecznego pod nazwą Sukcesje.PL

Jeśli artykuł Ci się spodobał, proszę UDOSTĘPNIJ. Zapraszam do SUBSKRYBCJI  na stronie www.sukcesje.pl

Dzięki temu otrzymasz cykl  artykułów na temat sukcesji w Polsce. Może skorzystasz z naszej usługi jako przedsiębiorca? A może zainteresuje Cię praca w tej nowej dziedzinie? Jeśli tak, to gwarantuję, że morze i ocean nowego zawodu otworzą przed Tobą ogromne możliwości.

Wyrażam podziękowanie moim mistrzom, od których czerpię inspiracje, moim klientom i partnerom biznesowym, którzy tak wiele mnie nauczyli i zachęcili do odwagi przelewania swoich doświadczeń na papier. Dzięki temu czynię to z ochotą, przez co możemy wspólnie zmieniać wiedzę w mądrość.  Wiedza bowiem dotyczy przeszłości, a mądrość przyszłości. To w procesach sukcesyjnych ma gigantyczne znaczenie.

Dziękuję, że czytasz lub słuchasz.
Paweł Piotr Nowak

Print Friendly, PDF & Email

Dane kontaktowe

Karowa Office Sukcesje.pl
al. T. Rejtana 20/IIIP.
35-315 Rzeszów

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Subskrypcja

Zasubskrybuj stronę Sukcesja.pl, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, informacjami o zbliżających się webinarach, wydarzeniach i wiele więcej! Wpisz swój email poniżej.