Dzieci są lepszymi obserwatorami niż słuchaczami – Biologika sukcesji cz.9.

*WAŻNE*
Jeżeli jesteś nowym subskrybentem naszej strony, sugerujemy aby Twoja podróż edukacyjna z SUKCESJĄ wystartowała od pierwszej publikacji. KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do pierwszego artykułu.

Możesz również przesłuchać cały artykuł poniżej lub kliknij pobierz plik audio (czas słuchania 10:21), aby zapisać sobie to audio.

 

Dzieci są lepszymi obserwatorami niż słuchaczami. Wiedziałeś?

Stań się wzorem dla innych, a przynajmniej dla swoich dzieci.
Nie mów im, co mają robić. Uważaj, ponieważ najczęściej idą dokładnie po Twoich śladach.
Skuteczność i trwałość SUKCESJI, a prawdy ludowe, w kontrze do wiecznego zamiaru zrobienia porządku – omal wieczystego – to jedno i to samo. Odkładanie spraw na później jest cechą… i tutaj uwaga: ludzi wysoko skutecznych. Podczas gdy w temacie bieżącego biznesu ma to swoje uzasadnienie, tak już w elementarnych aktywnościach sukcesyjnych jest czynnikiem negatywnym. O tym, dla kogo negatywnym, pisałem już w poprzednich artykułach. 

Pierwsze miejsce zajmują rodzina i firma, a w kolejności gospodarka. Większość, jeśli nie znakomita większość przedsiębiorców, z którymi udało nam się rozmawiać na temat SUKCESJI, twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą. Z braku czasu i transferowej wyobraźni wypowiadają to sakramentalne zdanie: „dziękuję, my to mamy już poukładane”. I to są właśnie te “prawdy ludowe”. Dotyczy to również potężnych przedsiębiorstw. Naprawdę! Kiedy słyszymy, że przedsiębiorca ma “wszystko poukładane”, powoli zadajemy mu kolejne pytania, które okazują się trafne w czas. Na przykład: „czyli udzielił Pan zarówno pełnomocnictwa, jak i dyspozycji bankowej do konta bankowego?”. I w tym momencie dobry nastrój pryska, ponieważ mało kto zna różnicę w tych dwóch czynnościach. „Czy ustanowił Pan zarządcę sukcesyjnego we wpisie do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeśli prowadzi Pan firmę w tej formie? Czy w wyżej wspomnianym dokumencie jest wpisany przynajmniej jeden pełnomocnik?”. Otóż 11% przedsiębiorców ma wpisanego do CEiDG pełnomocnika, natomiast zarządcę sukcesyjnego tylko 3%, czyli statystycznie gospodarczo „prawie 0” (słownie: ZERO). 

Jak ustanowić zarządcę? Podpowiadam: wzór pisma znajduje się na stronie bizes.gov.pl. Na tym jednak nie koniec pytań. „Czy posiada Pan skuteczny testament, gwarancje finansowe na spłatę kredytów, wspólników, zachowków? Czy są uregulowane tematy darowizn? Czy posiada pan „porządek” w ZUS, OFE, itd.?”. Sporo tych pytań, prawda? A to wciąż tylko ich niewielka część. To, co jeszcze przed chwilą wydawało się przedsiębiorcy „poukładane”, nagle poukładane być przestaje. Często w procesie dochodzenia do szczerości pomaga pytanie: „Czy ma być miło czy szczerze?”. Ale bywa jeszcze gorzej. Kiedy? Na przykład wówczas, kiedy Nestor mówi: „my to mamy już poukładane, bo dałem dzieciom 48% udziałów”. To, że ktoś dokonał już darowizny na czyjąś rzecz, to znów prawda ludowa. Transfer własności, co do zasady powinien być realizowany „na końcu”. Najlepiej z chwilą śmierci. Jednak Nestorzy, w trosce o zgubiony, nie spędzony ze swoimi dziećmi czas, chcą go „nadrobić” darami materialnymi. Stracony czas chcą „refundować” na przykład udziałami w spółce. Niby proste. Niby dobre. Niby. Tym sposobem moglibyśmy nieskończenie daleko brnąć w głębię złudnych przekonań i iluzji wielu przedsiębiorców o tym, że „te sprawy mają już poukładane”. To są wszystko prawdy ludowe. Prawdą ludową – tak zwaną “historią z zielonego lasu” – jest również ich absolutne przekonanie, że: “wszystko się poukłada”, ze szczególnym akcentem na słowo “SIĘ”. Samo się poukłada?

W tym miejscu dodajmy, że największą opozycją do prawd ludowych są dwa słowa: TRWAŁOŚĆ i SKUTECZNOŚĆ. Należy zadać sobie pytanie: „czy to, czego ci przedsiębiorcy już dokonali, myśląc, że przeprowadzili SUKCESJĘ, jest trwałe i skuteczne?”. Jest taki, może trochę brutalny, ale dobrze ilustrujący to, przykład. Przedsiębiorca, jak wcześniej powiedział, przekazał dzieciom 48% udziałów. A teraz wyobraźmy sobie, że zdarza się mało prawdopodobny, nagły scenariusz i jego córka umiera. Co wówczas się dzieje? Do gry wchodzi trzech nowych uczestników, czyli Interesariuszy, spoza grona rodziny atomowej. I oby nie byli niepełnoletni! A jeśli są? To chyba jeszcze gorzej. Dlaczego? Bo każdy może chcieć spieniężyć swoją część udziałów. Oby nie w jednym czasie. I tu wracamy do wypowiedzianej wcześniej z dużym przekonaniem prawdy ludowej – „my to mamy już poukładane”. Przykładowo niech Interesariuszem będzie zięć, czyli mąż zmarłej córki. Czy wciąż przekonanie o „poukładaniu” jest tak silne? Pierwsze efekty „zdalnego nauczania” można już obserwować po okresie pandemii. „Zdalne układanie sukcesji” też może być ryzykowne.

Stwierdzenie: „jakoś się to poukłada” kompletnie nie pasuje do dnia dzisiejszego i zasad rządzących współczesnym światem. Po prostu nie ma prawa bytu. Na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy nikt nic nie dziedziczył, to sformułowanie było prawdziwe. Kiedy bowiem dziedziczyłeś pasek ziemi, to faktycznie jakoś się to ułożyło. Trochę jak w średniowieczu. Ojciec dziedziczył po przodkach pół kilometra długie i trzy metry szerokie pole orne, a potem ciął je na jeszcze węższe paski, żeby podzielić swoich spadkobierców. Jakoś się to poukłada. Skiby się poukłada. No to się poukładali – ktoś komuś coś odsprzedał, ktoś coś scalił w większą całość. Poukładało się. Trzydzieści lat później, czyli w słynnym roku 2020, ciągle działa w Polsce mnóstwo małych firm. Jeśli ich właściciele ruszą za chwilę masowo dzielić je tak, jak dzielono to pole orne w Peerelu, to sytuacja się jednak nie poukłada. Przekonanie, że jakoś to będzie, wcale nie znaczy, że będzie dobrze. Dobrze będzie wyłącznie w życzeniowości prawd ludowych. Przedsiębiorstwo niekoniecznie musi przetrwać taki eksperyment. Tę operację na żywym organizmie musi charakteryzować wysoka jakość. I tylko obcokrajowcom ,posługującym się językami z grup innych, niż nasz ojczysty, wolno – od biedy – pomylić „jakość” z „jakoś”. Zapewniamy – nie ułoży się samo. 

A przy okazji smutna refleksja – my, Polacy jesteśmy mistrzami improwizacji. Tylko że SUKCESJI nie da się zaimprowizować. Ją trzeba bardzo szczegółowo zaplanować. Drugim wielkim wrogiem SUKCESJI jest prokrastynacja. Trudne słowo? Być może trudne, tak samo trudne jak temat naszych rozważań. Prokrastynacja to odkładanie rzeczy na później. Z tym związane są bezpośrednio dwa najniebezpieczniejsze słowa w roku: WCZORAJ i JUTRO. 

W nawiązaniu do tytułu dzisiejszego artykułu: jest wiele osób udzielających najtańszych na świecie porad. W tym dotyczących tego jak żyć, jak prowadzić firmę i rodzinę. W tej grupie jest również wielu Nestorów, ojców RODU, którzy udzielają Sukcesorom ważkich rad. Uważajcie, „profesorzy”, ponieważ Wasze dzieci o wiele bardziej obserwowały Wasze własne kroki, niż opowieści, które w trakcie tej drogi opowiadaliście. 

Dlaczego piszę o sukcesji?

Jest to część szeroko zakrojonego projektu społecznego pod nazwą Sukcesje.PL

Jeśli artykuł Ci się spodobał, proszę UDOSTĘPNIJ. Zapraszam do SUBSKRYBCJI  na stronie www.sukcesje.pl

Dzięki temu otrzymasz cykl  artykułów na temat sukcesji w Polsce. Może skorzystasz z naszej usługi jako przedsiębiorca? A może zainteresuje Cię praca w tej nowej dziedzinie? Jeśli tak, to gwarantuję, że morze i ocean nowego zawodu otworzą przed Tobą ogromne możliwości.

Wyrażam podziękowanie moim mistrzom, od których czerpię inspiracje, moim klientom i partnerom biznesowym, którzy tak wiele mnie nauczyli i zachęcili do odwagi przelewania swoich doświadczeń na papier. Dzięki temu czynię to z ochotą, przez co możemy wspólnie zmieniać wiedzę w mądrość.  Wiedza bowiem dotyczy przeszłości, a mądrość przyszłości. To w procesach sukcesyjnych ma gigantyczne znaczenie.

Dziękuję, że czytasz lub słuchasz.
Paweł Piotr Nowak

Print Friendly, PDF & Email

Dane kontaktowe

Karowa Office Sukcesje.pl
al. T. Rejtana 20/IIIP.
35-315 Rzeszów

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Subskrypcja

Zasubskrybuj stronę Sukcesja.pl, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, informacjami o zbliżających się webinarach, wydarzeniach i wiele więcej! Wpisz swój email poniżej.