Rozmowa z mecenasem Dariuszem Domagalskim na temat aspektów prawnych sukcesji w Polsce cz.16.

*WAŻNE*
Jeżeli jesteś nowym subskrybentem naszej strony, sugerujemy aby Twoja podróż edukacyjna z SUKCESJĄ wystartowała od pierwszej publikacji. KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do pierwszego artykułu.

Rozmowa z mecenasem Dariuszem Domagalskim na temat aspektów prawnych sukcesji w Polsce

Dariusz Domagalski – wspólnik zarządzający w AXELO – największej kancelarii w Polsce południowo-wschodniej. Specjalista w dziedzinie prawa i podatków dla biznesu. Współautor projektu SUKCESJE.PL. Współwłaściciel w spółce AXELO Sukcesje. Prelegent na konferencjach i szkoleniach branżowych, w tym z zakresu prawa spadkowego oraz form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Brał udział jako panelista i prelegent m.in. w Kongresie TSLA Expo Rzeszów 2017, 6. edycji Kongresu Business Without Limits 2019, IX Zachodnioukraińskim Forum Prawniczym 2019. Specjalizuje się w doradztwie strategicznym w obszarze planowanie sukcesyjnego. W ramach AXELO zajmuje się także obsługą negocjacyjną fuzji i przejęć.

Kiedy sukcesorów jest kilku

Paweł Nowak: Codziennie spotykamy się z przedsiębiorcami i zawsze zadajemy im pytanie: jak sfinansować ewentualne roszczenia wspólników, spadkobierców, wspólników oraz interesariuszy? Jeżeli ktoś rozporządzi tą własnością inaczej niż ustawa przewiduje np. spisując testament, to powstaje pytanie, skąd wziąć na to pieniądze?

Dariusz Domagalski: Trzeba brać pod uwagę, że rozwiązania prawne, które dzisiaj obowiązują, są – jakby nie patrzeć – rodem z PRL-u. Wtedy prawo spadkowe nie miało wielkiego znaczenia, bo niewiele zostawało po tych, którzy odchodzili. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Prawo w swojej istocie nie zmieniło się i przepisy prawa spodkowego niestety wciąż w znacznej mierze utrudniają przeprowadzenie sukcesji zgodnie z wizją nestorów. Sytuacja, w której nestor ma kilku sukcesorów, ale tylko jednego rozpoznaje jako tego, który jest zdatny do kontynuacji prowadzenia biznesu to bardzo częsty przypadek. Wtedy pojawia się problem, jak zabezpieczyć finansowo pozostałych, którzy tego biznesu nie przejmą. 

Paweł Nowak:  Jak ten problem rozwiązać?

Dariusz Domagalski: Mamy dwie możliwości. Jedna to skorzystanie z instrumentów prawnych, ale one zawsze zależą od tego, czy wszyscy uczestnicy procesu sukcesyjnego będą działać zgodnie. Jeśli tak się nie stanie, trzeba będzie rozważyć inną ścieżkę. W sytuacji gdy sukcesorzy nie będą zgodni, trzeba postarać się o pozyskanie środków na sfinansowanie roszczeń tych, którzy nie będą uczestniczyć w procesie sukcesyjnym. Tutaj wchodzą w grę różne narzędzia finansowe jak kredyty, sprzedaż majątku lub ubezpieczenie. Najbardziej optymalną procedurą na dzień dzisiejszy wydaje mi się nowoczesna, najtańsza i unikatowa struktura hybrydowego zabezpieczenia w formule Cash on the Table™.

Paweł Nowak: Jak to działa?

Dariusz Domagalski: To jest pytanie do doradcy finansowego, jednak jest niezwykle istotne dla trwałości i skuteczności wytycznych sukcesyjnych, których nadrzędnym celem jest kontynuacja przedsiębiorstwa. Zasada działania gwarancji Cash on the Table™ jest symetryczna do metodologii gwarancji finansowych i ubezpieczeniowych. Tą częścią raportu zajmują się osoby, posiadające szczególne uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, co między innymi gwarantuje najwyższą jakość tej części usługi. Ustanowiona gwarancja dotyczy konkretnej osoby, najczęściej nestora lub sukcesora, jak również interesariuszy w obrębie rodziny atomowej. W zakresie sukcesji kompetencyjnej ważnych stanowisk, gwarancje te powinny być obligatoryjnie wdrażane również wśród tzw. ważnych pracowników, którzy często stanowią 5-10 % załogi. Dzięki temu w sytuacji straty ważnego pracownika, jego kompetencje mogą być zwyczajnie kupione na rynku pracy, na co pozwala świadczenie Cash on the Table™. Te rozwiązania mogą być zrealizowane dzięki kompletnej usłudze Top Employee Benefits, których wytyczne klient otrzymuje w raporcie Sukcesyjnym.  W sytuacji zaistnienia nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, za opłacaną składkę zostanie podstawiona (wypłacona) kwota gwarancji. Czas trwania oraz zakresy gwarancji oraz cena, różną się, w zależności od potrzeb. Zaistnienia, o których mowa, określone są w umowie lub umowach emitenta. Emitentem są wyselekcjonowane Towarzystwa Ubezpieczeniowe, Banki,  lub Fundusz. Suma gwarancyjna ma zaspokoić natychmiastowe potencjalne roszczenia spłaty wspólników, zachowków, kredytów etc., określone każdorazowo w indywidualnym Raporcie.

Paweł Nowak: Czy rozwiązanie Cash on the Table™ może zostać w jakiś sposób rozszerzone?

Dariusz Domagalski: Jak najbardziej. Może zostać rozszerzone o opcje dodatkowe, gwarantujące podstawienie dedykowanej sumy pieniędzy w sytuacji: diagnozy poważnego zachorowania, inwalidztwa, pobytu w szpitalu, niezdolności do samodzielnej egzystencji, unikalnej usługi BEST Doctors i wielu innych. Uważam, że zawarcie takiej umowy przynosi same korzyści. Bardzo docenianą przez naszych klientów jest również usługa „Prewencja dla zdrowia”. Dzięki temu, nestorzy i sukcesorzy mają dostęp do regularnej profilaktyki zdrowotnej poprzez profesjonalne badania i audyt stanu zdrowia zależny od wieku i płci. Myślę, że to jest przyszłość, aby łączyć aspekty prawne, finansowe, psychologiczne, mentoringowe oraz właśnie zdrowotne i ubezpieczeniowe, ponieważ czym jest wszystko, bez cieszenia się sprawnością i aktywnością na każdym etapie życia. Dotyczy to w szczególności nestorów, w okresie moderacji na czas tzw. Strefy Senior.

To tylko fragment naprawdę obszernej rozmowy z Dariuszem Domagalskim.

Jeżeli Ciebie, drogi Czytelniku, zainteresowała, to śledź dalsze jej części – ukażą się już niebawem.

Print Friendly, PDF & Email

Dane kontaktowe

Karowa Office Sukcesje.pl
al. T. Rejtana 20/IIIP.
35-315 Rzeszów

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Przydatne linki

Subskrypcja

Zasubskrybuj stronę Sukcesja.pl, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami, informacjami o zbliżających się webinarach, wydarzeniach i wiele więcej! Wpisz swój email poniżej.